Vijesti
3. 7. 2025.

Nastavljamo jačati zajedništvo domovinske i iseljene Hrvatske!

Premijer Andrej Plenković na 4. sjednici Savjeta za Hrvate izvan RH: Kontinuirano povećavamo sredstva za djelovanje Državnog ureda za Hrvate izvan RH i realizaciju brojnih projekata kojima čuvamo hrvatski identitet, tradiciju i kulturu. * Novim zakonskim izmjenama i nizom mjera potičemo povratak iseljenih Hrvata! * Dajući im snažnu potporu u svim aspektima, nastavljamo suradnju s Hrvatima u BiH, gdje su konstitutivni narod, hrvatskim nacionalnim manjinama te hrvatskom dijasporom!

U Hotelu Jezero na Plitvicama održana je 4. sjednica trećeg saziva Savjeta za Hrvate izvan RH.

U prigodnom govoru, PVRH Andrej Plenković istaknuo je napore koje Vlada ulaže u jedinstvo Hrvatske i Hrvata u Bosni i Hercegovini, hrvatskih nacionalnih manjina i iseljene Hrvatske:

- To nam je jedinstvo bilo iznimno važno i u vrijeme Domovinskog rata. Zahvaljujem predstavnicima Hrvata izvan Hrvatske koji su tada nesebično financijski podupirali stvaranje naše države i pomagali da se Hrvatska obrani od velikosrpske Miloševiće agresije i međunarodno prizna.

Razdoblje političke stabilnosti & reformi

Osvrnuo se na događaje od posljednjeg saziva Savjeta te na aktualnu političku i gospodarsku situaciju u Hrvatskoj:

- Završen je intenzivni izborni ciklus. Idući izborni izazovi su tek na ljeto 2028. godine, što znači da Hrvatska ima tri godine potpune političke stabilnosti te vrijeme za reforme i daljnji razvoj. Prošle godine imali smo gospodarski rast od 3,9 posto, što je bio drugi najviši rast unutar EU. To je stvorilo pretpostavke za rast plaća i mirovina, za bolje socioekonomske uvjete svim hrvatskim građanima.

Na 78% prosječne razvijenosti EU

Govoreći o ukupnom razvoju Hrvatske, podsjetio je na to smo 2016. bili na 61 posto prosječne razvijenosti unutar Unije, a po završetku 2025. bit ćemo na 78 posto:

- To je ogroman skok od 17 postotnih bodova, čime lovimo korak sa zemljama Srednje i Istočne Europe koje su u Europsku uniju ušle desetak godina prije nas.

Demografska revitalizacija

Predsjednik Vlade RH i HDZ-a ocijenio je demografsku revitalizaciju kao pitanje svih pitanja za opstanak hrvatskog naroda:

- Vlada svojim mjerama i politikama, financijskim poticajima, poreznim olakšicama te nizom dobro koordiniranih međuresornih aktivnosti nastoji ublažiti i smanjiti negativni trend. Riječ je o dugoročnom procesu koji se ne može riješiti u jednoj vladi i jednom mandatu.

Demografska obnova - pitanje opstanka hrvatskog naroda i hrvatske države. Zato u nju i ulažemo najviše u povijesti!

Kao temu vezanu za pitanje demografske obnove izdvojio je priuštivo stanovanje. Vlada je stoga donijela novu strategiju kako bi mladim obiteljima pomogla da riješe svoje stambeno pitanje.

Važnost suradnje s Hrvatima izvan Hrvatske

Premijer Plenković osvrnuo se potom i na suradnju Vlade s tri skupine Hrvata - Hrvatima u Bosni i Hercegovini kao konstitutivnim narodom, manjinama i dijasporom:

- Izdašnim povećanjem sredstava u proračunu proteklih godina potvrdili smo tu suradnju kao prioritet. Poseban nam je fokus na BiH zbog brojnosti Hrvata, ali i kompleksnosti svih unutarnjih zbivanja. Snažno se zalažemo za njihovu stvarnu ravnopravnost s ostala dva konstitutivna naroda.

Naveo je i pomoć kroz financiranje brojnih projekta, izdvojivši sufinanciranje sveučilišne bolnice u Mostaru i mostarskog Sveučilišta te izgradnju Hrvatskog narodnog kazališta kao simbola kulture, identiteta i tradicije Hrvata u BiH.

Na inicijativu Hrvatske, tema Europskog vijeća je stanje u JI Europi - s posebnim naglaskom na BiH!

Kad je riječ o predstavnicima manjina, premijer je kazao da se ta potpora očituje i kroz suradnju u bilateralnim komisijama kako bi vlade zemalja u kojima su Hrvati manjina financirali njihove projekte.

Broj članova Savjeta povećan za 10 članova

Govoreći o iseljeništvu, Plenković je istaknuo potrebu za povećanjem financiranja njihovih projekata u budućnosti.

Spomenuo je i da je Sabor prije 10-ak dana usvojio Konačni prijedlog Zakona koji donosi i povećanje članova Savjeta za Hrvate izvan Hrvatske s dosadašnjih 55 na 65 članova, kao i dodatno osnaživanje institucionalne potpore kroz uključenost svih 18 ministarstva.

Nastavljamo jačati zajedništvo domovinske i iseljene Hrvatske

„Na taj način želimo još bolje saslušati reakcije i potrebe Hrvata iz svih krajeva svijeta“ - poručio je.

Veliki doprinos iseljeništva

Predsjednik Vlade RH i HDZ-a naglasio je i da su mnogi predstavnici dijaspore već godinama u Hrvatskoj te da uvelike pridonose hrvatskom političkom, društvenom i gospodarskom životu. Dodao je da su mnogi od njih aktivni i u državnoj upravi:

- Nakon ulaska Hrvatske u EU bilo je za očekivati da će određeni broj hrvatskih građana otići u ekonomski razvijenije zemlje, ali smo zadovoljni činjenicom da se u zadnje vrijeme sve više ljudi vraća u Hrvatsku. Važno nam je, ne samo u demografskom, već i u ekonomskom smislu, da je što veći broj Hrvata u Hrvatskoj.

A A A