Vijesti
19. 12. 2025.

Kroz Projekt SBS za razvoj istoka Hrvatske do sada osigurano gotovo 5 milijardi €!

PPVRH Tomo Medved na 20. sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Iloku: Od 2016. do danas na području pet slavonskih županija završeno je ili pokrenuto gotovo 165.000 projekata, ugovoreno je oko 4,9 milijardi, a isplaćeno više od 3,2 milijarde eura. U odnosu na podatke predstavljene tijekom prethodne sjednice Savjeta u Slatini, ostvaren porast od čak 418 milijuna eura.

Umjesto premijera Plenkovića, koji je sudjelovao na sastanku Europskog vijeća, ovom je sjednicom Savjeta SBS predsjedao potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.

Na samom je početku prenio dobre vijesti iz Bruxellesa - Hrvatska će u okviru novog europskog proračuna imati na raspolaganju 18,8 milijardi eura, što je više nego u dosadašnjem sedmogodišnjem VFO-u!

Suradnja koja daje rezultate - već 10 godina!

Osvrnuo se potom na postignuća Projekta Slavonija, Baranja i Srijem, podsjetivši da se istok Hrvatske 2016. godine suočavao s ozbiljnim demografskim, gospodarskim i razvojnim izazovima:

- Danas, gotovo 10 godina kasnije, možemo s punim pravom govoriti o jednom od najopsežnijih i najuspješnijih razvojnih projekata u novijoj hrvatskoj povijesti.

Objasnio je da se kroz projekt sustavno uspostavio trajni i institucionalni format suradnje između Vlade, pet slavonskih županija, slavonskih zastupnika i akademske zajednice:

- Osigurali smo kontinuirani dijalog s lokalnom razinom i potporu projektima koji proizlaze iz stvarnih potreba svake županije, grada i općine.

Čak 165.000 projekata!

Medved je istaknuo da su omogućili kombiniranje svih dostupnih izvora financiranja - europskih fondova, Nacionalnog plana oporavka i otpornosti i državnog proračuna, a rezultati su danas mjerljivi i vidljivi na terenu:

- U razdoblju od 18. listopada 2016. do danas na području pet slavonskih županija završeno je ili pokrenuto gotovo 165.000 projekata, ugovoreno je oko 4,9 milijardi, a isplaćeno više od 3,2 milijarde eura. U Osječko-baranjskoj županiji osigurano je gotovo 1,9 milijardi eura, u Vukovarsko-srijemskoj više od 1 milijarde eura, u Brodsko-posavskoj gotovo 575 milijuna eura, u Virovitičko-podravskoj gotovo 580 milijuna eura te u Požeško-slavonskoj županiji više od 440 milijuna eura.

Dodao je da je - u odnosu na podatke predstavljene na prethodnoj sjednice Savjeta u Slatini - ostvaren porast od 418 milijuna eura.

EU SREDSTVA: Nakon ugovorenih 4,5 milijardi € za 165 tisuća projekata, okrećemo se novim prilikama za daljnji razvoj 5 slavonskih županija!

49 ugovora i odluka vrijednih 30,1 milijuna €

Potpredsjednik Vlade RH kazao je da je uoči sjednice dodijeljeno 49 ugovora i odluka ukupne vrijednosti 30,1 milijuna eura:

- Tako je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU uručilo 23 ugovora i 8 odluka u vrijednosti od 20,5 milijuna eura, a Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije 3 ugovora vrijednosti 2,2 milijuna eura. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva uručilo je čak 15 ugovora ukupne vrijednosti 7,4 milijuna eura.

Naveo je da ugovori i odluke obuhvaćaju ulaganja u regionalni i lokalni razvoj, jačanje vatrogasne infrastrukture, revitalizaciju zaštićenih prirodnih staništa, primijenjeno znanstveno istraživanje, prilagodbu klimatskim promjenama te generacijsku obnovu i konkurentnost poljoprivrede na području Slavonije, Baranje i Srijema.

Novi VFO & korištenje NPOO-a

PPVRH Medved poručio je da se Hrvatska danas nalazi u fazi pregovora o novom Višegodišnjem financijskom okviru EU za razdoblje od 2028. do 2034. godine i da će se snažno zalagati za očuvanje kohezijske politike i stabilan proračun za poljoprivredu:

- Novi VFO predstavlja priliku za snažniju, inovativniju i održiviju Hrvatsku, s posebnim naglaskom na razvoj Slavonije, Baranje i Srijema.

Podsjetio je i na to da je Vlada prije nekoliko dana uputila zahtjev za 8. ratu iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti „tešku“ gotovo 900 milijarda eura:

- Hrvatskoj je do sada isplaćeno 5,3 milijarde eura, a do kraja mjeseca očekujemo dodatnih 1,07 milijardi iz sedme rate, dok će osma rata biti isplaćena u sljedećoj godini.

Hrvatska predala zahtjev za 8. tranšu iz Nacionalnog plana za oporavak i otpornost. Vrijednost? Točno 897 milijuna eura!

Najveći investicijski ciklus u novijoj povijesti

Istaknuo je i da Vlada paralelno provodi najveći investicijski ciklus u novijoj hrvatskoj povijesti, uključujući obnovu nakon potresa, izgradnju i rekonstrukciju škola i sportskih dvorana te uvođenje jednosmjenske nastave.

Iz tjedna u tjedan približavamo se ostvarenju strateškog cilja - jednosmjenskoj nastavi & cjelodnevnoj školi u čitavoj Hrvatskoj!

Izdvojio je i ulaganje u zelenu tranziciju, obrambenu sigurnost te snažne demografske mjere usmjerene na obitelj, mlade i priuštivo stanovanje.

Fokus na umirovljenicima

„U središtu naših politika ostaje socijalna sigurnost građana“ - naglasio je te dodao:

- Za više od 1,22 milijuna umirovljenika krenula je isplata prvog godišnjeg dodatka na mirovinu, za što je osigurano 217 milijuna eura. Time će prosječna mirovina premašiti 700 eura, uz jasan cilj dosezanja 800 eura do kraja mandata.

Izvrsni gospodarski rezultati

Medved je podsjetio i na to da Hrvatska bilježi snažne makroekonomske i tržišne pokazatelje - očekivani rast BDP-a u 2026. godini iznosi 2,7 posto, deficit ostaje ispod 3 posto, a udio javnog duga smanjuje se na 56 posto:

- Na tržištu rada bilježimo povijesno najnižu nezaposlenost, kao i rekordnih 1,74 milijuna zaposlenih osiguranika. Sve nam je to omogućilo najvišu razinu investicijskog kreditnog rejtinga u povijesti Hrvatske. Istodobno, prosječna neto plaća iznosi 1.456 eura, što je rast od 94 posto u odnosu na 2016. godinu.

Na kraju je najavio da će se sljedeća sjednica Savjeta za Slavniju Baranju i Srijem održati u Donjem Miholjcu, u Osječko-baranjskoj županiji.

A A A