Za stolom, a ne ispod ili pokraj njega. Hrvatska jača svoj međunarodni položaj u novim geopolitičkim okolnostima!
(VIDEO) Premijer Andrej Plenković na 178. sjednici Vlade RH: Tijekom 1. službenog posjeta Kanadi imali smo sadržajni susret s kanadskim premijerom Markom Carneyjem, na kojemu smo vrlo otvoreno iskazali obostranu želju za unaprjeđenjem političke, gospodarske i obrambene suradnje. * U Bruxellesu smo imali bilateralne sastanke s novim mađarskim premijerom Péterom Magyarom, slovenskim premijerom Janezom Janšom, predsjednicom EK Ursulom von der Leyen, glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom te povjerenicom za Sredozemlje Dubravkom Šuicom. * Održava se tradicionalni 19. Dubrovnik Forum, međunarodni skup koji organizira MVEP. Tema „Doba multipolarnosti: više smjerova, jedna budućnost“, a po prvi put se održava i forum mladih.
Otvarajući sjednicu, predsjednik Vlade RH i HDZ-a osvrnuo se na niz događaja u proteklom tjednu, s posebnim naglaskom na međunarodne aktivnosti.
Uspješni posjet Kanadi
Premijer Plenković boravio je u dvodnevnom posjetu Kanadi. Riječ je o prvom posjetu hrvatskog predsjednika Vlade toj zemlji od osamostaljenja.
U glavnom gradu Ottawi susreo se s kanadskim premijerom Markom Carneyjem:
- Razgovor je bio sadržajan i kvalitetan. Izražena je vrlo otvorena želja za unaprjeđenjem suradnje te daljnjim povećanjem trgovinske razmjene, koja trenutno iznosi 430 milijuna dolara.
Energetska & obrambena suradnja
Plenković i Carney razgovarali su o globalnim sigurnosnim i geopolitičkim pitanjima te suradnji u području obrane, a svjedočili su i potpisivanju sporazuma između hrvatske tvrtke ORQA i kanadske kompanije Remote Robotic, koja radi za kanadsku vojsku.
Potpisan je i Memorandum o razumijevanju u području nuklearne suradnje, a slijedom usvajanja Zakona o korištenju nuklearne energije u civilne svrhe.
Susret s Hrvatima & potpora reprezentaciji
Održan je i vrlo dobro posjećen sastanak hrvatskih i kanadskih gospodarstvenika, a premijer Plenković sastao se i s Victorom Dodigom, glavnim izvršnim direktorom tvrtke TELUS i kanadskim poslovnim čovjekom hrvatskih korijena.
Održao je i predavanje na Munk School of Global Affairs and Public Policy u Torontu na temu „Otpornost i pouzdana partnerstva: Snaga malih država u novom geopolitičkom okruženju“, a u Hamiltonu se susreo s predstavnicima hrvatske zajednice, kojih je u Kanadi oko četvrt milijuna.
Tijekom boravka u Kanadi, premijer Plenković bodrio je s tribina stadiona BMO Field u Torontu naše reprezentativce na utakmici Hrvatske i Paname na Svjetskom nogometnom prvenstvu:
- Želimo im uspjeh u nastavku prvenstva!
EU čelnici o novom proračunu, sigurnosti i daljnjem proširenju
Prošloga tjedna predsjednik Vlade RH i HDZ-a sudjelovao je u Bruxellesu na sastanku Europskoga vijeća, koje je raspravljalo o novom Višegodišnjem financijskom okviru, sigurnosnoj situaciji u Ukrajini i na Bliskom istoku, jačanju europske konkurentnosti te daljnjem proširenju EU.
Održao je i niz bilateralnih susreta, između ostalih s novim mađarskim premijerom Péterom Magyarom i slovenskim premijerom Janezom Janšom, predsjednicom Komisije Ursulom von der Leyen te glavnim tajnikom NATO-a Markom Rutteom.
Pomoć Venezueli
Premijer Plenković izrazio je žaljenje povodom katastrofalnih potresa koji su pogodili Venezuelu te dodao da će u dogovoru s partnerima izvidjeti kako najbolje pomoći s hrvatske strane:
- Za sada nema informacija o stradanju hrvatskih državljana ili Hrvata koji žive u Venezueli.
Dubrovnik Forum
U Dubrovniku se održava 19. Dubrovnik Forum, a tema je „Doba multipolarnosti: više smjerova, jedna budućnost“. Ujedno se po prvi puta održava i Forum mladih.
„Očekujemo vrlo sadržajan boravak u Dubrovniku s nizom članica i članova Vlade RH. Čestitke ministru Grliću Radmanu i njegovom timu na organizaciji!“ - poručio je Plenković.
Još jedan Centar za starije osobe
Uoči summita u Dubrovniku, otvara se još jedan Centar za starije osobe - od njih ukupno 18 koje Vlada RH gradi diljem Hrvatske, s ciljem povećanja kvalitete skrbi i brige za naše sugrađane treće životne dobi.
Od ostalih tema, hrvatski premijer izdvojio je obilježavanje Dana antifašističke borbe 22. lipnja…
…te Dana neovisnosti 25. lipnja.
